Recenzja Angel Beats! (seria TV, 2010–2010)

Angel Beats!
produkcja:seria TV
odcinki:13
premiera:22 marca 2010 – 26 czerwca 2010
czas trwania:24 min
8,6
Bardzo dobre (11 ocen)
#1

Recenzja Angel Beats!

Ocena9
Fabuła9
Postacie9
Grafika8
Muzyka8

Angel Beats! jest ciekawą serią. Obejrzałam ją w sierpniu, a jakoś teraz zupełnie znienacka, po dwóch miesiącach, przyszła mi na pamięć i sprawiła, że chętnie zobaczę ją jeszcze raz. Może nawet chętniej niż wówczas w lecie.

Otonashi Yuzuru otwiera oczy i pierwsze, czego się dowiaduje od stojącej nad nim dziewczyny, to to, że umarł i że musi walczyć, by nie zniknąć. Okazuje się, że rzeczywiście nie żyje i trafił w zaświaty, skąd może odrodzić się na nowo – ale czy na pewno tego chce, skoro oznacza to zapomnienie o swojej dotychczasowej egzystencji? I poza tym zawsze istnieje szansa, że w następnym wcieleniu człowiekiem już nie będzie...

13-odcinkowa seria budzi najróżniejsze wrażenia. Jest momentami zwariowana, a momentami szalenie poważna. Zawiera odcinki, przy których płacze się ze śmiechu, oraz takie, gdzie łzy są łzami wzruszenia. Yuzuru poznaje grupę młodych – zmarłych – ludzi, którzy walczą z losem, oraz z uosabiającym lokalną władzę "Aniołem" – przewodniczącą samorządu szkolnego...

Jednym z ciekawszych aspektów Angel Beats! jest konstrukcja świata, w którym akcja ma miejsce – kompleks szkolny, gdzie poza trafiającymi duszami zmarłych ludzi znajdują się NPC – non-player characters, które niejako stanowią "wypełnienie" scenerii. Jak wyjaśnia głównemu bohaterowi energiczna Yuri, przywódczyni ruchu oporu, jeśli człowiek podda się założeniom tego świata, a więc dostosuje się do reguł szkolnych i będzie wypełniał obowiązki przykładnego ucznia – zniknie. Nieco absurdalna (i przede wszystkim mocno kontrastowa) wydaje sią owa walka z systemem, która z jednej strony polega na stosunkowo brutalnym użyciu różnorakiej broni – którą nikomu nie można zrobić krzywdy, ponieważ w tym świecie nie można umrzeć (co dodaje swoistej i niemalże podbarwionej czarnym humorem makabryczności) – a z drugiej na prowadzeniu akcji typu masowa kradzież uczniom kuponów na lunch.

Co mi się szczególnie spodobało w Angel Beats!, to stopniowe wyjaśnianie, o co naprawdę chodzi – czym jest ten świat, kto do niego trafia i po co. Można się domyślić, że sprawy przedstawiają się niezupełnie tak, jak zostały początkowo przekazane Yuzuru. Za zmianami fabularnymi podążają zmiany klimatu – i nagle człowiek stwierdza, że anime poszło w kierunku, którego się zupełnie nie spodziewał. Mogę natomiast powiedzieć, że zakończenie tego serialu uważam za jedno z najlepszych zakończeń w anime, z jakimi się spotkałam: przedstawia dokładnie to, co powinno przedstawiać, jest wzruszające, zaś klimatem zapiera dech w piersiach. Nie można tego było lepiej zrobić.

Nie mogę nie wspomnieć o bohaterach serii, którzy prezentują swoisty archetyp ról: przywódca, zaufany, mędrzec, błazen, outsider, wrażliwy, nowy, dziecko, dziwak. Tworzą mieszankę wybuchową, a jednocześnie w idealny sposób reprezentują typowe społeczeństwo z jego zasadami, siłami i ograniczeniami.

Jeśli chodzi o techniczną stronę serialu, to nie napiszę, że animacja jest super, seiyū rządzą, a muzyka powala na kolana – niemniej jest to anime na bardzo przyzwoitym poziomie. Design postaci mi osobiście wydał się zbyt cukierkowy, jednak nie przeszkadzało mi to jakoś w odbiorze. Z seiyū w pamięć "zapadła" mi jedynie Megumi Ogata (cudzysłów jest tylko i wyłącznie dlatego, że Megumi Ogata jest w moim rankingu seiyū absolutnym Numerem Jeden), która zresztą mówi jedną z najciekawszych postaci. Muzyka – hmm, jest. Tym, co robi wrażenie, jest tutaj po prostu fabuła, którą oceniam bardzo wysoko – i nie ma sensu rozwodzić się nad niczym innym.

Polecam ten serial każdemu – wciąga w akcję i klimat oraz skłania do refleksji.

1 z 1 uznało recenzję za pomocną (100%)
+
clio
clio
14 kwietnia 2016

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać do listy.

Statystyki

ocena: 8,63 (11 głosów) #1

popularność: 12 #17

ulubione: 2

» 1 osoba chce obejrzeć

Oceny znajomych

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Powiązane tytuły

Angel Beats! Stairway to HeavenAngel Beats! Stairway to Heaven
special, 2010, uzupełnienie
Angel Beats! Another EpilogueAngel Beats! Another Epilogue
special, 2010, uzupełnienie
Angel Beats! Hell's KitchenAngel Beats! Hell's Kitchen
special, 2015, uzupełnienie