Recenzja Chi's Sweet Home (seria TV, 2008–2008)

Chi's Sweet Home
produkcja:seria TV
odcinki:104
premiera:31 marca 200825 września 2008
czas trwania:3 min
8,4
Bardzo dobre (3 oceny)
#9

Z życia kotki

Ocena8
Fabuła8
Postacie8
Grafika7
Muzyka7

Słonecznego dnia młody kot, zapatrzony w przelatującego ptaka, nieświadomie odłącza się od rodziny powracającej ze spaceru, w rezultacie zostaje sam na ulicy. Po nieudanych próbach odnalezienia mamy pada ze zmęczenia. Niespodziewanie naprzeciwko przewraca się chłopiec. Ich wzrok się spotyka, a kot, widząc iż są w podobnej sytuacji, obdarza go sympatią. Zamieszkuje w mieszkaniu rodziny chłopca, w bloku, w którym zabronione jest trzymanie zwierząt. Tak rozpoczyna się ta historia o kocie, który niespodziewanie wkracza w nowe życie.

Seria składa się z wielu krótkich odcinków, epizodów z życia Chi (takie kot otrzymuje imię), w których główny bohater odkrywa coś nowego, poznaje świat, widzimy, jak dorasta, jak zaprzyjaźnia się z domownikami, jak spotyka innego kota. W nowym otoczeniu przeżywa wiele miłych chwil, zaczyna czuć się jak w domu, bezpieczny i kochany, jak u mamy, u mamy, o której wspomnienia wyraźnie powoli zanikają.

Jeśli chodzi o bohaterów, sprawa jest prosta, bo jest ich tylko kilku. Przede wszystkim widzimy państwa Yamadów. Jest to typowa, spokojna, kochająca się rodzina z bajki. Ojciec pracuje w firmie, matka zajmuje się domem, a syn, imieniem Yōhei, się bawi. Rodzice, początkowo sceptycznie nastawieni do kota, z biegiem czasu przywiązują się do niego, uznają za czwartego członka rodziny. Mimo iż właścicielka bloku zabrania trzymania zwierząt, postanawiają zatrzymać zwierzaka, wiele ryzykując. Właścicielka jest osobą raczej starszą, jej zachowanie wskazuje na to, że albo zwierząt nie lubi, albo wypełnia po prostu swoje obowiązki. Dalej poznajemy dużego, czarnego kota, łażącego po mieszkaniach i podwórku, początkowo nikt nie wie, do kogo należy. Zaprzyjaźnia się z Chi, uczy ją przydatnych rzeczy, jak otwieranie drzwi, skakanie czy polowanie. Ludzkich bohaterów poza domem rzadko mamy okazję oglądać, a jak już mamy, to jest to przeważnie ojciec odwiedzający sklep zoologiczny, w którym pracuje sprzedawczyni o ciekawym wyrazie twarzy.

Seria stanowi ciekawe źródło wiedzy na temat wychowywania kota. Rodzina zmaga się z różnymi problemami z tym związanymi, jak drapanie mebli, sikanie na podłogę czy wypadanie sierści (i ukrywanie jej przed właścicielką), ale wszystko to chłodno przyjmują, wiedząc, że kot jest kotem – w ten sposób wszystko zawsze kończy się szczęśliwie.

W Chi's Sweet Home dużą rolę odgrywa humor. Oczywiście nie uświadczymy tutaj jakichś żartów czy gagów, zabawne jest samo zachowanie kota, jego przemyślenia, zaskakujące wnioski wyciągane z danych sytuacji. Na przykład nieudane próby złapania spożywającego gołębia.

Grafika i animacje są proste i niewyszukane, ale staranne i realistyczne. Główny bohater dopracowany jest graficznie w każdym szczególe, to samo jeśli chodzi o jego ruchy. Barwy przeważają ciepłe, słoneczne, poprawiające nastrój, być może zbyt rozjaśnione. Muzyka to powtarzające się raczej nieskomplikowane melodie odpowiednie do sytuacji, ale czego się spodziewać w odcinkach trwających raptem dwie i pół minuty? Dobre natomiast jest udźwiękowienie, wyraźnie słychać praktycznie każdy ruch czy gest. Poza tym na uwagę zasługuje 30-sekundowy opening w wykonaniu aktorki podkładającej głos Chi, żywy, "słodki" utwór, którego chce się słuchać.

Jak można wywnioskować, seria przeznaczona jest głównie dla miłośników kotów, a przynajmniej dla ludzi, którzy z kotami nie mają na pieńku, czy też nawet dla tych, którzy chcieliby zobaczyć, jak to jest mieć w domu kota. Ewentualnie też dla tych, którzy niespecjalnie mają czas przysiąść na 25 minut, by obejrzeć odcinek jakiejś standardowej serii.

+
Shounen
Shounen
1 czerwca 2016

Dodaj komentarz

Zaloguj się, aby dodać do listy.

Statystyki

ocena: 8,41 (3 głosy) #9

popularność: 3 #265

ulubione: 1

Oceny znajomych

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Powiązane tytuły

Chi's Sweet HomeChi's Sweet Home
manga, 2004, pierwowzór
Chi's Sweet Home: Atarashii OuchiChi's Sweet Home: Atarashii Ouchi
seria TV, 2009, kontynuacja
Chi's Sweet Home: Chi to Kocchi, Deau.Chi's Sweet Home: Chi to Kocchi, Deau.
OVA, 2010, historia poboczna