Recenzja Alive (manga, 1999)

Alive
rodzaj:manga
tomy:1
rozdziały:10
premiera: 1999
7,5
Dobra (3 oceny)
#55

Recenzja Alive

Ocena7
Fabuła7
Postacie7
Grafika5

Mangę tę czyta się bardzo szybko, gdyż rzadko występują dłuższe wymiany zdań między bohaterami. W dodatku jest krótka, liczy zaledwie 10 rozdziałów. W kilkanaście minut można przeczytać ją całą. A kiedy zacznie się już czytanie, to trudno od niego odstąpić. Tytuł Alive! nie jest znany w Polsce, dlatego trudno o jego dobre tłumaczenie. Sam borykałem się z niedociągnięciami w przełożeniu na nasz język ojczysty.

Fabułę owija tajemnica, dzięki czemu akcja wzbudza zainteresowanie. Nie znaczy to jednak, że jest pogmatwana. Wręcz przeciwnie – jest bardzo prosta do zrozumienia. Przejdę od razu do rzeczy. Za chwilę ma odbyć się egzekucja więźnia. Przed najwyższą karą ratuje go jednak grupa ludzi spoza więzienia. Każą mu oni wybrać między śmiercią a "pracą" dla nich. Wybór jest niezmiernie prosty. Skazaniec oczywiście woli życie niż śmierć na krześle elektrycznym. Podpisuje coś, co wygląda na umowę, następnie zostaje wprowadzony do samochodu. W aucie znajduje się drugi mężczyzna, a jak się potem okazuje – kolejny szczęściarz, który tego dnia uniknął egzekucji. Obaj zostają umieszczeni w dużym pomieszczeniu, otoczonym metalowymi ścianami, w którym znajduje się tylko barek i dwa łóżka. Trwają badania nad ich zachowaniem. Jednakże prócz nich w eksperymencie bierze udział jeszcze jedna osoba...

Bohaterowie pierwszoplanowi to dwaj mężczyźni: Tenshū Yashiro i Gondō, oraz kobieta Yurika Saegusa, która nazywa siebie Czarodziejką. Obaj panowie zostali skazani na najwyższy wymiar kary, jednakże unikają jej, o czym wspomniałem powyżej. Saegusa natomiast jest właśnie tą tajemnicą w fabule. Postaci drugoplanowych także jest niewiele. Najważniejsi z nich to dwójka naukowców, mężczyzna i kobieta.

Yashiro jako dwudziestolatek zamordował czterech mężczyzn, którzy zgwałcili jego dziewczynę, a potem zabił także ją. W jego policyjnych aktach widnieją informacje, że urodził się w 9 czerwca 45 roku Shōwa, czyli w 1970. Wyczytać można również to, że jest praworęczny oraz że ukrył zwłoki swoich czterech pierwszych ofiar. Yashiro dręczą duże wyrzuty sumienia ze względu na popełnioną zbrodnię, przez co można sądzić, że jest typem człowieka słabego psychicznie. Straszliwie boi się śmierci, ale uważa, że w pełni na nią zasługuje. Co ciekawe, Tenshū pisze książki, dzięki czemu dyrektor więzienia go lubi. Niewykluczone, że ten element ma wskazywać na jego duży iloraz inteligencji.

Drugi skazaniec nie jest już tak ciekawym osobnikiem jak poprzedni. Gondō po prostu jest osobą psychicznie chorą, co można wywnioskować po tym, że lubi patrzeć na, jak to on określił, "pryskającą krew". Na śmierć został skazany za udział w bijatyce, w której zginęło siedem osób. Nie wiadomo, czy zabił ich wszystkich sam, czy może wzajemnie się mordowali. Gondō jest dobrej postury, co może świadczyć o tym, że sam rozprawił się z nimi wszystkimi.

Czarodziejka jest głównym obiektem badań naukowców. Niewątpliwie jest bardzo pociągającą dziewczyną, wygląda na jakieś 20 lat. Ma smukłą sylwetkę oraz piękne, głębokie oczy. To zakazany owoc obydwu mężczyzn. Pikanterii dodaje jej jeszcze nieobliczalność.

Kreska z pewnością nie jest atutem tej mangi. Autor nie ma dużego talentu plastycznego, jak na swój zawód. Choć kreskę oceniam między dwa a trzy w skali szkolnej, to jest w niej coś przyciągającego, nietypowego. Coś takiego, co ma w sobie stara zżółknięta książka leżąca na półce.

Podsumowując, fabuła jest bardzo ciekawa, reakcje bohaterów na eksperyment również, co jednoznacznie stwierdza, że warto poświęcić trochę czasu na ten tytuł. Tak jak wspomniałem, kreska nie jest doskonała, aczkolwiek kto zwraca na nią większą uwagę? Jeśli kiedykolwiek wyjdzie oficjalna wersja polska tej mangi, w co wątpię, to odradzam jej kupna, gdyż istnieją znacznie lepsze. Choć gdybyście jednak mieli pieniędzy w nadmiarze, to jak najbardziej polecam.

+
Mateusz
Mateusz
18 października 2016

Dodaj komentarz

Komentarze (1)

GeekDragonPN
5 listopada 2019
Świetna recenzja!

Zaloguj się, aby dodać do listy.

Statystyki

ocena: 7,50 (3 głosy) #55

popularność: 3 #19

ulubione: 0

Oceny znajomych

Zaloguj się, aby zobaczyć.

Powiązane tytuły

AliveAlive
film live-action, 2002, adaptacja